Recenzia na album Folklore - Taylor Swift

By LukeyLB - septembra 27, 2020


Chytľavý Pop vystriedali pomalé balady.
Speváčka Taylor Swift vydala nečakane, bež žiadnej propagácie a mediálneho ošiaľu, nový album “Folklore”.

Je čím ďalej, tým viac, u interpretov bežnou vecou, že vydávajú svoje albumy bez toho, aby dali svojim fanúšikom, poslucháčom a samotným médiám vedieť o tom, že pracujú na novom albume. Veľkým príkladom je interpret Eminem. Tento rok vydal nečakane nový album “Music to Be Murderad By”, ktorý sa objavil z “jedného dňa na druhý”. Presne takým istým spôsobom vydala vonku interpretka Taylor Swift svoj 8. štúdiový album “Folklore”. 

Hlavným dôvodom vzniku celého albumu bola nečakaná zmena plánov, ktoré zavinila pandémia. Pretože speváčka mala mať úspešnú a očakávanú Tour k albumu “Lover”, ktorá sa, bohužiaľ, musela odložiť. Na album “Lover” nájdete recenziu na mojom blogu. Link k samotnému článku vám nechám pod týmto článkom. No Taylor neotáľala a začala písať nové texty k albumu “Folklore”. Taylor Swift je známa svojimi piesňami s príbehmi, v ktorých hovorí o svojich osobných skúsenostiach. Ako skladateľka bola poctená Nashvillskou asociáciou skladateľov (Nashville Songwriters Association) a Sieňou slávy skladateľov (Songwriters Hall of Fame). Medzi jej ďalšie úspechy patrí 10 cien Grammy, 22 Billboard Music Awards, 11 Country Music Association Awards, 8 Academy of Country Music Awards a jedna Brit Award. Je jednou z najlepšie predávaných umelcov všetkých čias. Predala viac ako 40 miliónov albumov – vrátane 27,1 milióna v USA a má na konte 130 miliónov singlových stiahnutí. V roku 2015 sa stala najmladšou ženou, ktorá kedy bola na zozname Forbes' „100 Most Powerful Women“. Umiestnila sa tu na 64. mieste. Na konte má 8 štúdiových albumov: “Lover”, ”Reputation”, “Red”, “1989” a iné úspešné albumy, ktoré potvrdzujú jej talent na tvorenie, písanie i samotný spev. 

Album “Folklore” je úplný obrat v jej hudobnej tvorbe. Sme zvyknutí na jej chytľavý Pop, ktorý búra najprestížnejšie hudobné rebríčky. Tento album však obsahuje samé balady v sprievode klavíra a akustickej gitary, ktoré tentokrát nie sú tematicky o jej láske. Ale predovšetkým milostný príbeh iných ľudí. Presnejšie o troch dospievajúcich, fiktívnych ľuďoch: Betty, Jemese a neznáme dievča. Zažívajú milostný trojuholník, v ktorom je vždy niekto navyše. Album je o zakázanej romantike, pravidelných sklamaniach a nevere, ktoré prežívajú tieto tri dospievajúce osoby. Veľkým príkladom tejto témy sú pesničky: Cardigan, August a Betty, v nich je ukázaná realita.Hovorí sa, že speváčka je výborná v rozprávaní príbehov. Plus, keď sa spojí jej talent k písaniu textov, tak môže vzniknúť jednoznačne len fantastické dielo, ktoré pomenovala “Folklore”. Album by som definoval do štýlu komorný Pop zmiešaný so štýlmi: Alternatívny rock, Indie folk, Folktronica, ktorý je celý ladený do pohodovej balady s nádychom fantasy príbehu. Produkcia samotného albumu je Aaron Dessner a Jack Antonoff. Texty k jednotlivým pesničkám napísala samotná interpretka Taylor Swift, ktorá na nich pracovala počas izolácie v pandémii. 

Album prekonal početné rekordy v streamovacích službách, napríklad Guinnessov svetový rekord v deň najväčšieho otvorenia albumu od umelkyne v Spotify. Z albumu sa za prvý týždeň na celom svete predali dva milióny kópií, z toho 1,3 milióna sa predalo prvý deň. “Folklore” sa dostal na prvé miesto v Austrálii, Kanade, Belgicku, Írsku, na Novom Zélande, vo Švajčiarsku, vo Veľkej Británii a na niekoľkých ďalších územiach. V rebríčku Billboard 200 debutoval album na prvom mieste, čím získala Taylor v poradí siedmy album číslo jeden v USA a označili ho ako najväčší predajný týždeň albumu v roku 2020. Na vrchole rebríčka strávil šesť po sebe nasledujúcich týždňov, čo z neho robí najdlhšie trvajúci album číslo jeden v roku. Všetkých 16 skladieb sa prihlásilo na Billboard Hot 100 súčasne, pričom tri boli v top 10: na prvom mieste debutoval hlavný singel „Cardigan“, vďaka čomu bola Taylor šiestym singlom číslo jedna v USA. „The 1“ dorazila na štvrté miesto a duo „Exile“ na šiestej priečke. Na konci tretieho týždňa získal “Folklore” v USA viac ako milión kusov - čo je najrýchlejší album roku 2020. Pesnička “The1” otvára celý album “Folklore”. Pesničku by som definoval ako tanečnú baladu, ktorá je vhodná na pomalý, romantický tanec vo dvojici. Údajne je skladba napísaná z pohľadu priateľa samotnej speváčky. V piesni rozprávač hovorí o pozitívnom prístupe k životu a aj k minulému vzťahu, ktorý je smutný, ale aj v určitých pasážach vtipný. 

“Cardigan” je veľmi silná a emotívna pesnička, ktorá je o Betty (jedna z troch fiktívnych postáv z albumu) , ktorá sa prirovnáva k starému kardiganu, ležiacemu pod posteľou. A to presnejšie o utešujúcej romantike stratenej v spomienkach, z pohľadu ženy. Pesnička je sprevádzaná klavírom, zvoniacimi bubnami, melancholickými husľami a krásnym hlasom samotnej interpretky. Veľmi pekná a podarená pieseň, ktorá zahriala aj moje hudobné srdce. Preto pesničku vyberám, ako celkového favorita albumu “Folklore”. Na Spotify, získala viac ako 7 742 miliónov streamov. 

Song “Exile” je jedinou hudobnou spoluprácou na albume. Táto hudobná vec je duo Taylor a so skupinou Bon Iver. Pesničku by som definoval ako alternatívny rock s prínosom samotného indie folku. Samotný album som dostal od vydavateľstva Universal Music SK, za čo im veľmi pekne ďakujem. Ich webovú stránku, kde si môžete zakúpiť album, máte pod článkom, kde taktiež nájdete aj ich soc. siete. 

Moje záverečné hodnotenie:

V prvom rade sa mi veľmi páči zakomponovanie príbehu a fiktívnych postáv do albumu prostredníctvom textu a samotných pesničiek. Je to nielen originálne, ale aj bonus navyše pri predstave celého príbehu, ktorý sa vám odohráva v hlave. Úprimne vám poviem, že si hľadám cestu k tejto speváčke, pretože nikdy som ju nespomínal a neprirovnával k mojim hudobným stáliciam. Aj keď celkom jej tvorbu poznám a myslím si, že jej niektorá tvorba je dobrá. S týmto albumom urobila u mňa veľký krok dopredu, pretože je fantastický, jedinečný a odlišný oproti jej predošlej tvorbe. Myslím si, že na spestrenie repertoára v jej tvorbe je to dobrá voľba. Album jednoznačne odporúčam a dokonca si myslím, že je práve vhodný na aktuálne jesenné obdobie, počasie. 

Prajem vám pekný jesenný deň. LUKEY


Moje soc. siete: 

Universal Music SK soc. siete a web: 

Recenzia na album Lover - Taylor Swift: 

Predchádzajúci článok: 

  • Share:

You Might Also Like

0 Comments